Zamknij
Menu
Tora, Video,  27/07/19

Parsza Matot

Parsza Matot

Parsza Matot

Co to znaczy Matot? To znaczy sztaby. Nie sztaby złota tylko, sztaby jak w wojsku. 

Jest to chyba najważniejsza ze wszystkich. Jest w czasie 3 tygodni pomiędzy zburzeniami świątyni. Między 17 Tamuz a 9 Aw. Wszystko jest ze sobą powiązane i dlatego dziś zajmiemy się tymi powiązaniami. Wypada w tym czasie tisza be aw i to jest ten sam dzień, kiedy Jakow zmaga się z aniołem Asawa. W tym dniu także szpiedzy wracają i straszą potworami, których widzieli i nie wolno wejść do ziemi Izraela. W tym dniu powstaje odłączenie od Stwórcy.

Te świątynie nie upadły dlatego, że jest tam jakaś nienawiść daremna lub jakaś obca praca, nie o to chodzi. To są zwykłe budynki i budynki się rozpadają, więc o co chodzi? Chodzi o to że w tych momentach nie jesteśmy połączeni ze Stwórcą. Bo co trzyma wszystko to właśnie to połączenie dla Stwórcy i jeśli tego nie ma, przestaje chronić i wszystko się rozsypuje, W chęci otrzymywania wszystko się rozsypie prędzej czy później. I dlatego ten dzień jest dniem bez połączenia. Dzień odwrotnej strony. Dzień diabła. Nie ma Stwórcy odłączenie od Stwórcy. 

Rozumiem, że dla wielu z was to wszystko co ja robię, o czym opowiadam to wygląda jak magia. To warto zrozumieć co to jest magia. Magia to jest jak koleś sięga do kapelusza i wyciąga z niego królika i jak on to robi? Ja tego nie wiem. Jak ludzie potrafią przesuwać rzeczy na odległość. Magia. Dla tego, który to robi to nie jest magia. To jest magia tylko dla patrzącego. Magia jest więc wtedy kiedy ja czegoś nie wiem, bo jak wiem to przestaje być magia. I tą magię wykorzystują szarlatani. Wykorzystują więcej wiedzy i to im pomaga wykorzystać innych. To jest wykorzystywane we wszystkich religiach. To jakaś dodatkowa wiedza, którą można teraz wykorzystać by manipulować innymi. Bo myślenie że istnieje jakiś hokus pokus, coś więcej niż Stwórca jest zawsze błędem. 

W tej parszy jest wojna i zanim się zaczyna dzieje się coś ciekawego. Stwórca mówi do Mojżesza zemścij się na Medianitach. Co na to Mojżesz. Idzie do narodu Izrael i zmienia swoją prywatną czy Izraela obrazę, która szuka zemsty na zemstę za Stwórcę. Czyli to przestaje być zemstą Izraela tylko jest to zemsta za Stwórcę.

Stwórca to widzi jako coś prywatnego całego narodu i powstaje pytanie czemu jest ta zmiana?  I też wszyscy wiedzą, że to jest ostatni czyn Mojżesza i po tej wojnie już go nie będzie, więc specjalnie im się do tego nie spieszy. A on ich pogania. W tym się różni od Jehoszua, który się sam ociąga, bo wie że zginie. Mojżesz jest jak żaby, które wchodzą do pieca. Ale z drugiej strony nie wykonuje woli bo zmienia zemstę  prywatną na zemstę za Stwórcę. 

Sprawdźmy co to jest ta zemsta. Co to znaczy mścić się? W tym wypadku mścić się, to znaczy pozbyć się tego co spowodowało mój upadek. Bo już rozumiemy, że powstał upadek, poprzez to mieszanie się. Rozumiemy że to nie chodzi o fizyczne seksualne relacje, że to nie ludzie zginęli tam przez to, tylko to chodzi o cechy w nas. A jak zginęły to już nie ma możliwości ich naprawy.  A o naprawę właśnie chodzi. I zemsta jest za to, żeby nie było możliwości dalszego zepsucia. 

Czyli w butelce jest trucizna i nie jest napisane na butelce, że to trucizna, więc co robimy z tym? Nie wiesz, że to trucizna, więc pijesz. Zatrułeś się, ale cię uratowali. Co teraz robisz? Zostawiasz czy wylewasz? Wylewasz. To jest ta zemsta, żeby nie powstała możliwość, że nie tylko ja, ale ktoś inny złapie się za tą butelkę. 

Śledź mnie w social mediach
Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  24/08/19

Parsza Ekew

Parsza ekew עֵקֶב Czyli pięta. Możemy to oczywiście wziąć rozumowo jako np. pięta achillesa, rozdeptywanie itp. W tych rozumowaniach też powstaje taka różnica: Jeśli Izraelczycy nie mają nic i o wodę muszą prosić Stwórcę a Egipcjanie mają Nil i uzależnieni są od Nilu więc modlą się do Nilu.  Chodzi tu bardziej o konsekwencję עקביות ikwijut […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis
Tora, Video,  17/08/19

Parsza Waetchanan

Parsza Waetchanan Z poprzedniej parszy mamy świadomy w głowie podział na dwie strony. Mojżesz i Balak. I wszystko co spotykamy, wszystkie pytanie próbujemy sprawdzić w tej 2 stronie, która należy do Mojżesza. Rozumiemy, że część należąca do Mojżesza z czasem będzie pracować coraz lepiej i mocniej i będzie coraz wyższa. Bo to jest strona połączona […]

Pomóż mi i udostępnij ten wpis