Zamknij
Menu
Tora,  29/12/18

Parsza Szemot

Parsza Szemot

Przełom 2017/2018 przełom ksiąg Bereszit i Szemot. Przesłanie dla świata i każdego z osobna, by zacząć wszystko od nowa.

Monika Miriam Kowalczyk – Parsza Szemot

Witajcie. Otwieram dzisiaj nowy dział pod tytułem Parszot, czyli takie cotygodniowe odczyty, porcje Tory.  Nadszedł bowiem czas, który wymaga otwarcia pewnej wiedzy, która była do tej pory zamknięta. Polega ona na tym że Tora – Pięcioksiąg Mojżesza zawiera w sobie cztery warstwy:

Pszat – opowiadania
Remez – aluzja
Drasz – kazania
Sod – tajemnica.

I ta czwarta warstwa sod jest po prostu kabałą.  Pierwsze litery tych warstw p r d s tworzą takie słowo PARDES. Musimy poznać cały ten pardes, aby sobie bardziej wyjaśnić pewne kwestie. A szczególnie to co dotyczy kabały.

Ludzie obawiają się kabały, ale obawiają się zupełnie bez powodu, bo ktoś celowo naopowiadał, że kabała to jakaś tam mogła i mistyka. Służyło to jedynie by utrzymać ludzi w ciemności. Ale my kabały potrzebujemy teraz, bo ona pokazuje każdemu z osobna jak otworzyć sobie swój własny kanał, kranik obfitości. W jaki sposób czarne, ciemność zamienić w światło.

Wydaje mi się, że zsynchronizowanie się z tygodniowymi odczytami pomoże nam w tym. Bo Tora to jest coś takiego żyjącego. Nie wiem, czy wiecie, ale Żydzi, kiedy zwój Tory nie nadaje się do użytku to urządzają Torze pogrzeb. Pogrzeb i Tora  jest normalnie chowana w grobie jak istota żywa. Zatem jest to coś naprawdę niezwykłego. Nie jest to tylko zwykły zwój pergaminu.

Bo na przykład teraz jesteśmy na przełomie dwóch ksiąg. Pierwszej i drugiej księgi dokładnie. W sobotę skończyliśmy czytać księgę pierwszą bereszit. Po polsku Księga Rodzaju. Kończy ją parsza Wajechi. Po polsku I żył. Czyli to jest właśnie takie ciekawe. Bo oznaczałoby to, że parsza mówi o życiu. A kiedy ją sobie poczytamy w pszacie, w opowiadaniu to zobaczymy, że tam wszyscy w zasadzie po kolei umierają. Ale ponieważ Tora zawiera różne głębsze warstwy, to dowiadujemy się, że to nie o to chodzi. I że widocznie to co nazywamy życie, za bardzo życiem nie jest.

Natomiast od niedzieli zaczyna obowiązywać nowa porcja Tory, która nazywa się tak jak cała druga Księga Szemot – Imiona, a po polsku jest to Księga Wyjścia. Ważne, że dzieje się to dokładnie na przełomie 2017 i 2018 roku.  I to jest bardzo ważna wiadomość. Wiadomość dla całego świata. Kończy się jedno, zaczyna drugie.

Zwróćmy uwagę, że parsza Szemot zaczyna się słowami “oto imiona synów Izraela przybyłych do Micraim z Jakubem, każdy z domem swoim”. I dalej czytamy, że dusz które z Jakubem tam przybyły było było 70. Kabała wyjaśnia, że liczba 70 do 70 narodów świata, a synowie Izraela w Egipcie w ogóle nie byli. Były tam tylko ich imiona.

To jest  bardzo takie głębokie. W ogóle cała historia wyjście z Egiptu pokazuje, że lud, który był uciemiężony w Egipcie ludem żydowskim stał się dopiero pod Górą Synaj. W momencie otrzymania Tory, a zatem wszyscy jesteśmy w Egipcie. I naszym przeznaczeniem jest stać się narodem żydowskim.  Ciekawe prawda

Poprzednia parsza Wajechi kończy się na 50 rozdziale. I co to mówi? 50 dzień po 49 dniach liczenia omeru to święto Szawuot. Wtedy też świętujemy właśnie nadanie Tory. Zatem  widzimy, że koniec jednego pokazuje jaki będzie początek drugiego. Kończy się 2017 i zaczyna 2018. Gdzie jesteśmy? W brzuchu mamy.

Dokładnie o tym mówi parsza Szemot, gdyż spotykamy tam dwie kobiety, które ratują hebrajskie noworodki. I co ciekawe jest to Miriam i jej matka. Wkrótce więc z tej ciąży urodzi się naród Izraela.

Od 10 Tewet przeżywamy właśnie ten poród. Rozpoczęło się oblężenie Jerozolimy i wkrótce mury padną, dlatego już dzisiaj warto przygotować się na te narodziny. Mojżesz, który się tutaj pojawia to nasza wiara, że z boską pomocą nam się to uda. I Miriam jest i jej mama by ten poród przyjąć.

Bo zrozumiemy też, że poród nie rozpocznie się dopóki dziecko nie będzie na to gotowe. a w parszy czytamy,  że Stwórca usłyszał utyskiwania i jęki ludu. I po tym teraz chcę swój lud uwolnić. To mówi, że nikt nie jest sam. Stwórca jest zawsze i wszędzie. Wszystko słyszy i czeka, aż każdy z nas zawoła, a wtedy przyjdzie pomoc z góry.

Bo jest to w kolejności czytania parsza 13, a 13 to echad – jedyny i miłość ahawa. On jest więc jeden. Kocha nas i chce byśmy podążali Jego drogą. No i cokolwiek na tej drodze tam będzie się wyświetlać pamiętajcie o tym. Jest to przesłanie właśnie na nowy rok dla każdego by zamienić czarne anioły na białe. I tego wam z całego serca życzę. Wszystkiego dobrego w nowym roku do usłyszenia. To byłam ja Monika Miriam Kowalczyk.

PA

Poniżej, bardzo ważne uzupełnienie do Parszy Szemot

Dodatek do Parszy Szemot.

Śledź mnie w social mediach
Tora,  16/02/19

Parsza Tecawe, działanie w emanacji

Parsza Tecawe przedstawia sobą działanie w emanacji i zrobimy ją sobie w połączeniu z poprzednią parszą Truma. Pierwsze litery tych parsz znajdziemy w słowie לתת dawać.  Parsza Tecawe, działanie w emanacji Wrócimy na chwilę do Truma i zastanowimy na czym polega podniesienie. I czy to, co określamy jako podniesienie to jest w tej rzeczywistości czy […]

Tora,  09/02/19

Parsza Truma, podnieść he

Parsza Truma,  podnieść he. Dzisiejsza Parsza Truma, podnieś he, wyjaśni nam dokładnie na czym polega nasze zadanie, nasza naprawa. W tym celu zostawimy sobie na chwilę język polski i będziemy używać języka hebrajskiego. Język polski jest językiem odwrotności i nie przekazuje dokładnie znaczeń i połączeń, jakie istnieją. Język hebrajski. Język hebrajski podobny jest do alfabetu […]