Zamknij
Menu
Kabała, Tora,  27/08/18

Czy kabała to grzech?

O to czy kabała to grzech, czy jest dozwolona, czy jest odpowiednia dla kobiet, pytają mnie wszyscy już od dłuższego czasu. Nadszedł więc czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zatem, czy kabała to grzech?

Kabała nie jest grzechem. Grzechem jest wykorzystywanie kabały do własnych celów, np aby manipulować innymi. Takim grzechem będzie tarot, z którym kabała nie ma nic wspólnego. Podobnie czerwona nitka.

Aby prawidłowo studiować kabałę należy pamiętać słowa Mejminidesa: "Podstawą i filarem wszystkich mądrości jest wiedzieć, że istnieje podstawowy byt, który powołał do życia wszystkie istnienia." oraz to że naszym obowiązkiem jest miłość i iraa do Stwórcy.  Mejmonides mówi też, że nie należy przechadzać się po Pardes chyba, że jest się wypełnionym chlebem i mięsem. Pardes to cztery poziomy pojmowania Tory Pszat ", " Remez ", " Drasz " i " Sod , natomiast chleb i mięso to micwy. Na temat Pardes mówiłam w poprzednim artykule.

Nie tylko Mejmonides stał przy takim stanowisku. Było przez wieki dużo uczonych w piśmie, którzy uważali że kabały można uczyć się dopiero w wieku 40 lat. Byli też tacy, którzy wręcz przeciwnie uważali, że Mejmonides i jemu podobni nigdy nie poznali kabały. Nie było więc nigdy w tym zakresie jednolitego stanowiska, ale warto zauważyć że wielcy kabaliści Ari i Ramchal nie dożyli 40 lat.

Skąd więc tyle wątpliwości

Niebezpieczeństwo jest w błędnej interpretacji i nie należy uczyć się samemu. Studiowanie kabały należy zacząć od znalezienia sobie nauczyciela. Ja mam takiego nauczyciela i każdy kto zechce pogłębiać swoją duchowość może się do mnie zgłosić, bo to co tu każdy dostaje to niezbędne fundamenty. Na tym blogu nie będzie nigdy czystej kabały.Powód bardzo prosty. W historii żydowskiej było wiele przypadków gdy nieprawidłowe użycie kabały miało katastrofalne konsekwencje dla narodu żydowskiego np. gdy ktoś ogłosił się Mesjaszem i potem okazało się że to nieprawda. Osoby takie były przyczyną żydowskiego cierpienia materialnego i duchowego. Tu muszę przyznać, że jednym z takich Żydów był niestety Jezus. Ta kwestia wymaga szerszego wyjaśnienia na osobny wpis.

Kabała w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach kabała jest jednak bardzo potrzebna. Świat ogarnia niestety coraz większa duchowa pustka i ciemność. W takich warunkach jedynym antidotum jest uwolnienie mocy wewnętrznego światła Tory. Bal SzemTow i inni autorzy Zoharu podkreślają że poznawanie wnętrza Tory jest przygotowaniem do przyjścia Mosziach i końcowego odkupienia.

W podobnym tonie wypowiedział sie Chaim Wital uczeń Ariego - chociaż w poprzednich pokoleniach nauki Kabały były ukryte i były studiowane tylko przez nielicznych wybranych, dzisiaj nie tylko wolno nam uczyć się Kabały, ale także mamy obowiązek rozpowszechniać i nauczać jej. Potwierdził to Baal haSulam w 1995 roku mówiąc, że kabała jest dla wszystkich: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Bo wszyscy potrzebujemy Światła, które nas poprowadzi. Każdy potrzebuje w coś wierzyć, a jest wiele ludzi którzy tę wiarę utracili, pogubili się. Potrzebują instrukcji obsługi samego siebie. Taką instrukcją jest Tora, a Kabała pomaga tę instrukcję lepiej zrozumieć.

Zajmowanie się Torą jest też ważne, bo wciąż jesteśmy oskarżani o to, że zależy nam tylko na utrzymaniu 600 000 dusz i posiadaniu własnej literki w Torze. Musimy udowodnić, że zależy nam tylko na służbie Haszem. I mam nadzieję, że już nikt nie zapyta czy kabała to grzech.

W tym celu właśnie od października kiedy rozpocznie się nowy cykl czytania Tory będę otwierać jej wnętrze, a w zasadzie mój nauczyciel. Zapraszam wszystkich do wspólnego odsłuchiwania nagrań, ze spotkań podczas których omawialiśmy poszczególne parsze. Będę to robić na YouTube. Aby brać w tym udział trzeba mieć link. Jeśli Cię to interesuje zgłoś się do mnie mailowo monika@namojejchmurze.pl

Kabała, Rozwój,  16/09/18

Na czym polega kabała chrześcijańska?

Też bym chciała wiedzieć, na czym polega kabała chrześcijańska. Podobno powstała w XV wieku w celu połączenia dwóch religii: chrześcijaństwa i judaizmu. Skomplikowany temat, ale spróbujmy zrozumieć o co w tym chodzi. Na czym polega kabała chrześcijańska? Humaniści w epoce renesansu (odrodzenia) postulowali ciągłe dokształcanie i rozwijanie umiejętności. Bardzo często sięgali do dzieł dawnych mistrzów […]

Kabała, Rozwój,  08/09/18

Kabała czyli satanizm dla inteligencji

Żydowska kabała czyli satanizm dla inteligencji, czerwona nitka na ręce, w tym i u Władimira Putina czyli o tym wszystkim czym kabała nie jest. Lista ekspertów w dziedzinie kabały jest naprawdę imponująca. Najwięcej na ten temat mają do powiedzenia faszyści, narodowi patrioci, katolicy, antysemici i wyznawcy pisu. Wszyscy już wszystko poznali, wszyscy wszystko przeczytali, zgłębili […]