Bliźniacze dusze w kabale - Na Mojej Chmurze
Zamknij
Menu
Kabała, Rozwój,  22/08/18

Bliźniacze dusze w kabale

Bliźniacze dusze to termin powszechnie używany przez wszystkich ludzi na całym świecie. Podobnie jak określenie bratnie dusze. Ludzie stosują je na określenie jakiejś szczególnej więzi z drugim człowiekiem. Zastanówmy się jednak czy bliźniacze dusze rzeczywiście istnieją.

Bliźniacze dusze czy istnieją?

Otóż nie ma czegoś takiego jak bliźniacze dusze czy bratnie dusze. Boska dusza jest niepodzielną istotą, nierozerwalnie związaną z Bogiem. I mimo, że na świcie żyje milionowa ludzka masa i każdy ma duszę, to dusza jest jedna i nazywa się Adam haRiszon. Teraz postarajmy się zrozumieć jak to jest możliwe, że jest tyle ludzi a istnieje tylko jedna dusza. W dodatku dusz istnieje 600 000 (sześćset tysięcy). No teraz to Kowalczyk pojechałaś.

Spokojnie już wyjaśniam.

Słowo „ Izrael ” można odczytać jako skrót od „ Jesz Sziszim Ribo Otiot LaTorah ”, co znaczy: „Istnieje sześćset tysięcy liter w Torze ”.  Znaczy to, że nazwa "Izrael" odnosi się do faktu, że liczba liter w Torze odpowiada liczbie dusz.  Dlatego Izrael nie opuścił Egiptu, dopóki nie było ich sześciuset tysięcy, aby każda dusza była "wspierana" przez jedną literę w Torze. Wynika to z tego, że kiedy naród żydowski przybywał, aby policzyć swoje dusze, oskarżyciel przychodził i oskarżał ich mówiąc: "Mistrzu wszechświata, czy Izrael nie osiągnął tylko tej wielkości populacji, aby dopasować liczbę liter w Torze, które są wskazane w ich imieniu? A teraz zaniedbują się w Torze!"

Dlaczego akurat 600 000?

600 000 odpowiada sześciu dniom i sześciu kierunkom świata, a także sześciu sefirom z których wszyscy pochodzą .

Są etapy ewolucji zstąpienia dusz do tego świat. Najpierw byli trzej patriarchowie. Potem było siedemdziesiąt dusz z domu Jakuba. Sześćdziesiąt milionów dusz przybyło dalej, dzięki cudownej płodności podczas wieków w Egipcie.

Ale jak już mówiłam wcześniej widzimy o wiele więcej niż sześćset tysięcy wędrujących po powierzchni ziemi. Jak mogło być tylko sześćset tysięcy? Odpowiedź jest taka, że ​​każdy jest jak wielki korzeń drzewa, z którego wyrasta wiele gałęzi/dusz. Tak więc wiele osób w ciałach ma ten sam korzeń duszy. Jeśli czujesz się szczególnie związany z niektórymi osobami, jest to znak, że dzielisz się z nimi wspólnym źródłem.

Ot i cała tajemnica bliźniaczych dusz. Jest jedna dusza, która na skutek grzechu rozpadła się na 600 000 iskier duszy. Iskry te spadły do tego świata wcielając się w ludzkie ciała.  Każda z tych dusz ma swoje oryginalne, dostosowane do indywidualnych potrzeb połączenie z czterema sposobami uczenia się (PARDES). Dlatego bez względu na to, ile Tory zostało już napisane, zawsze jest miejsce, w którym możesz przyjść i dać światu coś nowego!

Tora jest źródłem wszystkich żydowskich dusz i dlatego w Torze jest sześćset tysięcy liter ( jak mówi Zohar ), a  każda litera jest źródłem i kanałem dla korzenia duszy. I dlatego tak ważne jest studiowanie Tory.

Dlatego też istnieje 600 000 wyjaśnień na poziomie " Pszat ", na poziomie " Remez ", na poziomie " Drasz " i na poziomie " Sod " - czyli PARDES.

Co ciekawe dusza Mojżesza była w stanie uchwycić wszystkie 600 000 wyjaśnień Tory, bo Jego dusza objęła wszystkie 600 000 żydowskich dusz. Mojżesz jest więc wielkim źródłem duszy Izraela. Wszystkie dusze, dla wszystkich pokoleń, które z niego pochodzą, egzystencjalnie są jego uczniami.

Kończąc podsumuję - Tora i dusze są jednym i dla każdego z 600 000 wyjaśnień istnieje jedna żydowska dusza.

Myślę, że zainteresują Cię inne artykuły z kategorii kabała.

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Śledź mnie w social mediach

1
Dodaj komentarz

Please Login to comment

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Aby prawidłowo studiować kabałę należy pamiętać słowa Mejminidesa: „Podstawą i filarem wszystkich mądrości jest wiedzieć, że istnieje podstawowy byt, który powołał do życia wszystkie istnienia.” oraz to że naszym obowiązkiem jest miłość i iraa do Stwórcy.  Mejmonides mówi też, że nie należy przechadzać się po Pardes chyba, że jest się wypełnionym chlebem i mięsem. Pardes to cztery poziomy pojmowania Tory Pszat „, ” Remez „, ” Drasz ” i ” Sod , natomiast chleb i mięso to micwy. Na temat Pardes mówiłam w poprzednim artykule. […]

Tora,  18/11/18

Parsza Wejece – wyjść z fałszywej natury

W tej parszy jest bardzo dużo materiału, więc dziś wszystkiego nie otworzę. Będziemy rozważać jak wyjść z fałszywej natury. Parsza Wejece – wyjść z fałszywej natury Zaczniemy od IRA. I ci którzy w jaki sposób już dochodzą do momentu, że mogą zrozumieć co znaczy dokładnie słowo IRA. Widzą naprzeciw siebie tą potęgę, która jest niemożliwa do […]

Tora,  10/11/18

Parsza Toldot czyli następny stopień

Najpierw zaczniemy od pierwszego słowa toldot. Mówimy tu cały czas o Icchaku, więc czemu się nie nazywa ta parsza Icchak tak jak się nazywała Noach? Z tego względu, że chcą nam pokazać co jest ważne i jak wszystko sprawdzamy to według naszych toldot czyli następny stopień. Toldot czyli następny stopień     Czyli Jakow i […]


%d bloggers like this: