Zamknij
Menu
Święta,  20/05/18

Wspólna podróż – Szawuot 5778

 

szawuot

Szawuot 5778.

W sobotnią noc naród żydowski rozpocznie świętowanie Szawuot 5778 – Święta Tygodni – „Jom Matan Tora”. W tym dniu, ponad 3300 lat temu, naród żydowski stał u podnóża góry Synaj i doświadczył publicznego objawienia – jedynego w historii ludzkości. Usłyszeli Dziesięć Przykazań, fundament judaizmu, które zostały napisane na dwóch Tablicach Przymierza.

W tym dniu wieczne nieodwołalne przymierze zostało zamknięte między dwiema stronami: Stwórcą wszechświata, wszechstronnym menedżerem wszelkiej rzeczywistości; i naród, który dopiero co wyzwolił się z niewoli, pozbawiony ojczyzny lub wyjątkowego życia kulturalnego, ludzie, których przeszłość była jedynie chwalebna i której przyszłość była zachmurzona niepewnością. Całkowita asymetria. Tak powstał naród żydowski i jak rozpoczął on długą podróż, która trwa do dziś.

Czym jest to przymierze? Do czego zobowiązały się obie strony? Właściwie, co świętujemy na Szawuot?

W czasie objawienia na Górze Synaj naród uczestniczył w wydarzeniu, które miało miejsce raz w historii ludzkości, podczas którego ludzie rozpoczęli wspólną podróż z Bogiem w celu odkupienia świata od zła. Bóg mógłby zrobić to Sam; lub – Mógł po prostu stworzyć idealny świat. Ale te dwie opcje opuściłyby człowieka bez żadnego egzystencjalnego znaczenia czy wartości. Bóg wybrał inaczej: dzielić się z człowiekiem procesem naprawy, dając narodowi żydowskiemu ogromną odpowiedzialność prowadzenia ludzkości ku dobroci, świętości i sprawiedliwości.

Bóg nie zawarł przymierza z wyższymi sferami narodu. Zrobił to ze wszystkimi – kobietami i mężczyznami, starymi i młodymi, mądrymi i mniej mądrymi. Wszyscy zostali przydzieleni do tej samej misji. Wszyscy mieli pracę i wszyscy byli uznani za godnych i zdolnych do rozprzestrzeniania światła.

Ten moment, w którym człowiek został uznany za misję, był fundamentalnym momentem w ludzkiej historii. 3300 po objawieniu na Górze Synaj ponad 50% ludzkości uważa to wydarzenie za podstawę swojej wiary. Jest to z pewnością podstawa wiary żydowskiej dla każdego, kto uważa się za ogniwo w żydowskim łańcuchu pokoleń. Wyruszyliśmy w drogę, w tym wydarzeniu, i zostaliśmy uznani przez Boga za godnych misji, którą chcemy kontynuować do dziś.

Tora jest przewodnikiem po tym, jak wziąć udział i odnieść sukces w tej podróży. Przykazania, historie, wartości – wszystko to buduje wszechogarniający światopogląd i styl życia. Nie tylko dla jednostki, ale dla silnego i niezależnego narodu, tworząc społeczeństwo kierujące się wartościami prawdy i dobra; naród, który jest „światłem dla narodów„, symbolem wybranego ludu maszerującego krok po kroku w kierunku celu – odkupienia człowieka.

„Wyjdźcie, córki Syjonu, i spójrzcie na króla Salomona, na koronę, którą ukoronowała jego matka w dniu jego zaślubin i w dniu radości serca” (Pieśń nad Pieśniami 3, 11). Mędrcy Miszny pytają: „Jaki jest” dzień jego (boskich) zaślubin „? Jest to oczywiście metaforyczne, ale co to znaczy? Odpowiadają: Jest to dzień nadania Tory (Traktat Ta’anit, rozdział 4). Szawuot jest dniem, w którym Bóg stworzył partnerstwo z człowiekiem i kiedy człowiek miał przywilej być uważany za partnera w tej podróży.

Zwyczajem jest robić „tikkun Leil Szawuot”: nocować na Szawuot i uczyć się Tory do rana. Ta tradycja pochodzi z książki The Zohar, gdzie słowo „tikkun” w aramejskim oznacza dekoracja. Naród żydowski z miłością ozdabia Szawuot, łącząc się z nauką Tory. W ten sposób wyrażamy radość i podekscytowanie odtwarzaniem tego wzmacniającego wydarzenia objawienia na Górze Synaj, jak para, która nie może zamknąć oczu w noc poprzedzającą ślub. Napięcie, podniecenie, antycypacja – są częścią ich doświadczenia i osoby rozpoczynającej podróż ze Stwórcą wszechświata – Tym, który „z miłością wybiera Swój naród Izrael” (z modlitwy Szacharytów)

Tłumaczenie artykułu Rabbi Szmuela Rabinowitz, rabina Ściany Płaczu i Miejsca Świętego

https://english.thekotel.org/parasha/?itemid=%7BBA86D1D5-D7BB-4E67-9BB2-CDBCE137CB51%7D

Śledź mnie w social mediach
Tora,  16/02/19

Parsza Tecawe, działanie w emanacji

Parsza Tecawe przedstawia sobą działanie w emanacji i zrobimy ją sobie w połączeniu z poprzednią parszą Truma. Pierwsze litery tych parsz znajdziemy w słowie לתת dawać.  Parsza Tecawe, działanie w emanacji Wrócimy na chwilę do Truma i zastanowimy na czym polega podniesienie. I czy to, co określamy jako podniesienie to jest w tej rzeczywistości czy […]

Tora,  09/02/19

Parsza Truma, podnieść he

Parsza Truma,  podnieść he. Dzisiejsza Parsza Truma, podnieś he, wyjaśni nam dokładnie na czym polega nasze zadanie, nasza naprawa. W tym celu zostawimy sobie na chwilę język polski i będziemy używać języka hebrajskiego. Język polski jest językiem odwrotności i nie przekazuje dokładnie znaczeń i połączeń, jakie istnieją. Język hebrajski. Język hebrajski podobny jest do alfabetu […]