Chanuka – Odpoczynek w połowie drogi.

Mój ostatni artykuł, w którym zahaczyłam o święto Chanuka wywołał lawinę komentarzy, dlatego teraz odpowiadam na wasze prośby .

Przykazania Rabiniczne

 

Nie będę tu wchodzić w historię bowiem o tym pełno w internecie. Znajdziecie też wiele wyjaśnień na temat cudu, którego ponoć to święto dotyczy. Zapamiętajmy tylko jeden fakt, że był tam jakiś konflikt Greków z Izraelczykami i spróbujmy zrozumieć to nieco inaczej. Historia nie jest tu aż tak ważna, istotne jest coś bardziej głębokiego.

Gdy zajmujemy się Chanuką zapalamy 36 świec, wymawiamy w modlitwie że zapalamy je jako nakazanie. Wypełniamy to nakazanie dokładnie jak pozostałe 613 które są w Torze. I tu jest taki malutki pstryczek, bo w Torze nie ma micwy o nazwie Chanuka. I kara za nie wykonanie nakazania Chanuki jest o wiele większa niż za nie wykonania nakazania, które jest w Torze. Dlaczego?


Chanuka należy do micw rabinicznych. W sumie jest 7 takich micw ustanowionych przez mędrców Sanchedrynu i aby była do nich powaga kara za ich nie wykonanie jest większa niż za te w torze. Kara za nie wypełnianie micw w torze jest 39 plag. Za micwy rabiniczne jest 80 plag.

Wszystkie micwy rabiniczne są inne i są one jako pomoc temu kto jest w tej rzeczywistości osiągnąć rzeczywistość duchową. Prócz Chanuki innym świętem rabinicznym jest Purim i traktujemy te święta jako obudzenie z dołu do góry.

W tym momencie wrócimy do tego konfliktu. Grecy wystąpili przeciw Izraelowi aby zapomnieli Tore i wzięli chochmę, bo światłem to duszy jest bina i dlatego w 8 dniu Chanuki następuje przejście do następnego świata. To jest właśnie ten stan, o który pytaliście w komentarzach. Co jest skałą mojego ocalenia? Bnei bina – to mędrcy którzy ustanowili te 7 micw.

Nie chodzi więc o jakieś cuda ale o bine, o światło które spotykamy w Bereszit – 1 księga Tory: “niech będzie światło”. To nie jest to światło co widzimy lecz ono jest zakryte dla nas i podczas Chanuki otwiera się.

7 micwot rabinicznych w większości jest stałych, ale są też takie, które mogą być zmieniane – w przeciwieństwie do Tory gdzie zmiany nie ma. Dlaczego niektóre micwy mogą być zmieniane? Bo one maja się dostosować do pokoleń i są w celu by chronić człowieka od ciężkości i wpływu tego świata. Są one  pomocą przeciw naszemu ego.

Światło Chochmy

 

Jeśli porównamy ze sobą Purim i Chanukę to łatwo zauważymy, że Purim dotyczy elementu materialnego, gdzie najważniejsza jest biesiada. Chanuka zaś to element duchowy i dlatego jest micwa zapalania świec, bo to prowadzi do światła.

Chanuka czyli chanu – ko odpoczywali tutaj. Odpoczynek w połowie drogi. Zanim dojdziemy do Chanuki pracujemy w nagrodzie i karze. Kara to oddalenie od Stwórcy (upadek), a nagroda to przybliżenie. Po Chanuce idziemy w miłości.I dlatego mówi się, że to odpoczynek w połowie drogi, bo w miłości nie ma odczucia pracy. Nie bez powodu mówi się ślepy z miłości. To jest powiedzenie dokładnie opisujące odczucie Chanuki.

Chodzi bowiem o wychowanie, wykonanie przygotowania do tego przyszłego. Chodzi o otrzymanie or światła, tym światłem jest odkrycie chochmy, inaczej nie ma jak przyjąć chochmy, bo chochma to wzrok. Ślepy z miłości.

Kto ty jesteś?

 

Według Zoharu co związane z chochmą to nie jest wiedza, a  Tora to jest or czyli światło, a więc to nie jest wiedza tylko odkrycie chochmy. Każdy z nas, to nie jest jakieś ciało, ręce czy nogi. Każdy z nas to ta wewnętrzna świeca – nefesz który jest w człowieku, a człowiek to chęci np. jem bo chce, pije bo chce. Chęć to najgłębsze co jest w człowieku więc człowiek to chęci a nie ciało.

Kabała idzie z tym dalej, bo Kabała pyta: a co jeżeli są chęci przeciwne sobie np. kobieta chce zrobić dietę, ale z drugiej strony chce zjeść ciasto wiec kto ona jest? Ciastko albo dieta. Kto komu przeszkadza? Kto grek a kto jehudi  – izraelczyk. Jeśli grek to mamy litery jud waw nun wtedy zniża się w dół. Jeśli do nich na początku damy literę cadik otrzymujemy słowo cijon, cadik od olam cadik jest podstawa świata.

Jest więc bardzo ważne kto prowadzi cadik czy jawani. Chanuka to wszystko wyjaśnia, bo jawani to taki co działa spontanicznie, a ten który ma być cadikiem używa swego rozumu. Złoty cielec powstał bo się spieszyli, tez Ewa i Adam nie czekali do szabatu i dlatego teraz zapalamy świece, bo jak zapalamy światło widzimy trochę do przodu, widzimy skutki i ciemność już nie straszy. Oświecamy lewą stronę – materie, tego greka w sobie chcemy ożywić..

Całość przecież jest w ruchu i kolo się obraca, raz na dole raz na górze i chanuka jest po to bym nie obracał się do tylu mówiąc czemu nie zrobiłem tak a czemu nie inaczej.  Gdy Esaw uszkodził nogę Jakowa ten zaczął kuleć, więc kto kuleje trudno mu iść, a chodzi by iść dalej i mamy poprawić właśnie to kulenie

Pamiętaj jaki jest prawdziwy cel, a nie pytaj spontanicznie co ci z tego wyjdzie bo to co wyjdzie jest nieśmiertelność i w pogoni za wypełnianiem braków rezygnujesz z nieśmiertelności.

Wiem, że są tacy do których lepiej dociera dźwięk, więc poniżej macie nagranie do posłuchania o Chanuce.

Można też uczestniczyć na żywo. Dla mieszkających w Warszawie poniżej link do wydarzenia Chanukowego. Można przyjść i zobaczyć na żywo jak rozpoczyna się święto Chanuka. Należy jednak pamiętać o jego głębszym znaczeniu.

Świece Chanukowe 2015 na Placu Grzybowskim w Warszawie

Jeśli ktoś jest tu pierwszy raz proszę przeczytać ten artykuł O chanuce

A tu do posłuchania nagranie,

Pozdrawiam

 

Facebook Comments

Related Post

O mnie Monika Miriam Kowalczyk

Z zawodu urzędnik. Z serca i duszy artystka. Malarka, pisarka, rękodzielniczka,blogerka,copywriterka. Specjalistka od świecenia. Urodziła się 09.04.1980 roku w Radomiu. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Mgr administracji Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Monika Miriam Kowalczyk jest laureatką XII Regionalnego Konkursu Literackiego w Radomiu, w kategorii proza. Konkurs odbył się w czerwcu 2014r. Zwycięstwo przyniosła jej kabalistyczna bajka pt. „Poszukiwacze skarbów”. W jury zasiadali Teresa Ewa Opoka oraz Adrian Szary. W styczniu 2015r, wydała ebook pt. „Eseje pisane nocą” – zbiór kabalistycznych tekstów, które od 2010r. nieprzerwanie publikuje na niniejszym blogu. 8 marca 2015r. ukazał się debiutancki tomik zatytułowany "Dalekość".

 • Temat zupełnie mi nie znany, ale dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

 • Moje koleżanki były na święcie Chanuka w gminie żydowskiej i ogromnie im się podobało. ja najpewniej już przegapiłam, ale też nie ma żadnych “reklam” ze tak powiem.Jedyne co mi wiadomo, to, że znajduje się w miejscu podobnym wejściem do Starej Szafy z powieści C.S.Lewisa – czyli nawet nie wiem, czy bym trafiła 🙂

  Światło w środku. O to właściwie chodzi. I w Nowym Testamencie Jezus mówi, że “Życie bowiem jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż odzienie.” (Łk 12,23) zresztą cała Biblia nie jest skierowana do człowieka “cielesnego” ale tego, który pragnie żyć duchem. Duchem 🙂

  • Chanuka dopiero 6 grudnia Podałam link do wydarzenia w Warszawie można wszystko tam przeczytać. Co do Jezusa to nie wiem, bo się nim nie zajmuję, jeśli już to Starym Testamentem. 🙂 Ciało musi być inaczej nie można osiągnąć duchowego 🙂

 • Ciekawy wpis 🙂

 • Bardzo ciekawe, jakoś do tejpory nie znałam znaczenia chanuki choć o niej słyszałam 🙂

 • Przyznaję, że Chanuka to dotychczas słowo, które gdzieś tam słyszałam, ale nic a nic nie wiedziałam – fajnie dowiedzieć się czegoś nowego! 😉

 • mint with raspberry

  Fajnie, że są takie blogi jak Twoje i człowiek może się czegoś nowego dowiedzieć 🙂

 • Nie wiedziałam tego wszystkiego! 🙂

 • Post zupełnie niepodobny do urzędnika, ale może to tylko stereotypowe myślenie. Mam na studiach koleżankę, która jest w chórze Żydowskim i powiem szczerze, że jak tak czasami zaczyna o tym wszystkim opowiadać to jestem z jednej strony zszokowany, ale z drugiej pełen podziwu dla tej kultury.

  • Autor Ekspozycji – Remigiusz Mróz jest z zawodu prawnikiem 🙂 więc może czas zmienić myślenie. Pozdrawiam 🙂

   • Myślę, że na to zawsze jest dobry czas 🙂 A post mi się bardzo podobał 🙂

 • Myślałam, że nie jestem kulturową ignorantką, ale dowidziałam się samych nowych rzeczy – trzeba poszerzać horyzonty 🙂

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien