Historia Kabały - Na Mojej Chmurze
Zamknij
Menu
Kabała,  08/09/15

Historia Kabały

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na komentarz pod postem na temat => Kabały. Skoro jest potrzeba o tym mówić i pisać, zatem odpowiadam na potrzeby. Sprawdźmy zatem jaka jest historia Kabały.

W tym miejscu chciałabym powiedzieć, że wasze komentarze są bardzo potrzebne. Dzięki temu wiem co tak naprawdę Was interesuje. Gdyby nie ten komentarz pewnie nie byłoby części drugiej. Wydaje Wam się, że wszystko wiem? Absolutnie nie! To właśnie pytania są naczyniem, które można wypełnić Światłem. Nie wiem ile razy jeszcze będę powtarzać, że musi być miejsce na zawartość! Nie ma miejsca – nie ma zawartości! Nie ma pytania – nie ma odpowiedzi!

No dobrze, opowiem dziś troszeczkę o historii Kabały, a kiedy pojawią się pytania wpisy, będą bardziej konkretne. Oczywiście nie jestem w stanie napisać wszystkiego, skupię się jedynie na źródłach, które studiuje grupa, do której ja należę.

Historia Kabały jest bardzo ciekawa i rozległa. Jest starsza od samej Tory, bo zanim pojawiły się na świecie religie była tylko Kabała. Była ona przekazywana wśród Kabalistów z ust do ust przez wiele wieków. Każdy Kabalista dodawał swoje unikalne doświadczenie i osobowość do tej nieskończonej wiedzy. Ich duchowe osiągnięcia opisane były w języku odpowiednim dla dusz ich pokolenia. Pierwszym Kabalistą, o którym wiemy był praojciec Abraham, który napisał (Sefer Jecira) Księgę Stworzenia. Potem dopiero ukazał się Pięcioksiąg Mojżesza. Najważniejsza w studiach Kabały Księga i to ona stanowi podłoże i to ona jest tym największym prezentem. Mimo to Kabała wciąż ewaluowała i zaczęto ją studiować w grupach. Po dzień dzisiejszy jest w ten sposób studiowana i wszystkie księgi jakie się pojawiły były już tylko komentarzem do Tory.

Jednym z takich wielkich komentarzy jest ZOHAR, napisana przez Szymona Bar Jochai – „Raszbi”. Rabi Szymon był uczniem znanego Rabiego Akiwy (40 r.n.e. – 135 r.n.e.). Rabi Akiwa był współtwórca Miszny. Mając 40 lat nie umiał ani pisać ani czytać, a swoje duchowe osiągnięcia zawdzięcza przede wszystkim żonie Racheli, gdyż to ona kazała mu się uczyć Tory i zdobywać wykształcenie. Został więc uczniem Joshuy ben Hananya i stał się bardzo znanym rabinem. Jako jeden z nielicznych osiągnął PARDES. Zginął w torturach, recytując Shma…

Szymon Bar Jochai i kilku jego uczniów również byli torturowani i zostali zabici przez Rzymian, którzy czuli strach przed nauczaniem przez nich Kabały. Zdarli z niego skórę i rozrzucili jego kości żelaznym grzebieniem. Później uśmiercono 24,000 uczniów Rabiego Akiwy. Raszbi został upoważniony przez Rabiego Akiwę i Rabiego Ben Baba by nauczać przyszłe pokolenie Kabały, tak jak uczono jego. Później Zohar i sama Kabała zniknęła na wiele wiele lat istudiowana była w ukryciu. Odrodziła się dopiero wraz z pojawieniem się Rabiego Icchaka Luriai w 1534r. n.e. nazywanego też Świętym Ari. To on ogłosił początek okresu otwartych masowych studiów Kabały. Ari pozostawił po sobie, podstawowy system studiowania Kabały, który stosowany jest do dziś. Jest autorem  Ec Hachaim (Drzewo życia), Sha`ar HaKavanot (Bramy Intencji), Sha`ar HaGilgulim (Bramy Reinkarnacji) i innych pism. Ari zmarł w 1572r. w bardzo młodym wieku.

Współczesna Kabała opiera się głównie na metodyce Ariego i jest jej rozwinięciem. Rabi Jehuda Aszlag znany jako „Baal ha – Sulam” napisał komentarz do Zoharu Sulam (drabina). Był silnie związany z Polską i w Polsce studiuje się głównie jego pisma oraz jego następcy i syna Rabiego Baruch Szalom Aszlaga Rabasza. Aktualnie zajmujemy się PTICHĄ – czyli „Otwarciem Mądrości Kabały”. Dzięki Baal ha-Sulamowi Kabała jest dostępna dla każdego i może jej się uczyć każdy. Kiedyś mogli to robić jedynie mężczyźni teraz mogą też kobiety.

Jest jeszcze jeden, który ogłosił się największym kabalistą w naszym pokoleniu niejaki Laitman, ale ten jest szarlatanem i nie polecam kontaktu z nim. Nasza grupa należała kiedyś do Bnei Baruch, ale ze względu na szereg nieprawidłowości w nauczaniu kabały odłączyliśmy się. Teraz działamy jako Kabała dla Wszystkich.

Tyle historii. A Wy co myślicie o Kabale? Mam nadzieję, że trochę zburzyłam nieprawidłowy wizerunek na ten temat, że to jakieś wróżby, taroty, przewidywania przyszłości i czerwone nitki. Chętnie odpowiem na nurtujące was pytania.

Śledź mnie w social mediach

1
Dodaj komentarz

Please Login to comment

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] to powiązane jest z tekstem na temat Historii Kabały. https://www.namojejchmurze.pl/2015/09/historia-kabaly/ Nie jestem specjalistką od chrześcijaństwa, Nowego Testamentu i Jezusa. W mojej obecnej […]

Tora,  18/11/18

Parsza Wejece – wyjść z fałszywej natury

W tej parszy jest bardzo dużo materiału, więc dziś wszystkiego nie otworzę. Będziemy rozważać jak wyjść z fałszywej natury. Parsza Wejece – wyjść z fałszywej natury Zaczniemy od IRA. I ci którzy w jaki sposób już dochodzą do momentu, że mogą zrozumieć co znaczy dokładnie słowo IRA. Widzą naprzeciw siebie tą potęgę, która jest niemożliwa do […]

Tora,  10/11/18

Parsza Toldot czyli następny stopień

Najpierw zaczniemy od pierwszego słowa toldot. Mówimy tu cały czas o Icchaku, więc czemu się nie nazywa ta parsza Icchak tak jak się nazywała Noach? Z tego względu, że chcą nam pokazać co jest ważne i jak wszystko sprawdzamy to według naszych toldot czyli następny stopień. Toldot czyli następny stopień     Czyli Jakow i […]


%d bloggers like this: