Zamknij
Menu
Święta,  06/05/15

Lag baOmer

lag-ba-omerMamy już 33 dzień liczenia Omeru czyli Lag baOmer. Przesyłam zatem link do pewnej bardzo ważnej w tym czasie modlitwy – Ana beKoach.

Ana beKoach można określić jako prośba, „daj mi na moją odpowiedzialność”. Prosimy mimo, że nie jesteśmy godni, ale chcemy. Rabi Nehemania ben HaKana pisząc to, czuł że związek z duchowym może zostać utracony i dlatego to napisał. W tej modlitwie jest 7 zdań, a w każdym z nich 6 słów. Inicjały każdego słowa w zdaniu składają się na Najważniejsze imiona Stwórcy. Kiedy łączymy pierwsze litery słów  otrzymujemy inne słowa. Słowa te łączą nas z konkretną sefirą i dają możliwość pracy. Dlatego polecane jest w czasie Sfirat haOmer słuchać tej modlitwy po przebudzeniu i przed zaśnięciem oczywiście z intencją naprawy samych siebie.

Pamiętajmy jednak, że  modlitwa to ukierunkowanie się, połączenie liter w prawidłowej intencji. Ta intencja ma być codziennie inna i ma to być podniesienie świadomości ponad rozsądek sens i odczucie które mamy obecnie. Jeśli jutro będziemy używać ten sam sens i to samo odczucie i ten sam rozsądek, które nas doprowadziło do tego miejsca wzmocnimy się jedynie w tym miejscu. Utrzymywanie się w tym jest zbyteczne. Mamy się podnieść ponad uczucie wczorajsze i odnaleźć się w swoim środowisku od nowa.

 

Święta,  20/05/18

Wspólna podróż – Szawuot 5778

W sobotnią noc naród żydowski rozpocznie świętowanie Szawuot – Święta Tygodni – „Jom Matan Tora”. W tym dniu, ponad 3300 lat temu, naród żydowski stał u podnóża góry Synaj i doświadczył publicznego objawienia – jedynego w historii ludzkości. Usłyszeli Dziesięć Przykazań, fundament judaizmu, które zostały napisane na dwóch Tablicach Przymierza.

Video,  15/05/18

Język hebrajski#2 14.05.2018

Język hebrajski #2 to już druga lekcja języka hebrajskiego mojego autorstwa.  Na prośbę grupy subskrybentów zdecydowałam się rozpocząć cykl darmowych lekcji Języka Hebrajskiego. Przypuszczam, że w przyszłości część video będzie ewaluować i przekształcę ją w cykliczne spotkania online. Na lekcjach Języka Hebrajskiego spotykamy się co dwa tygodnie w poniedziałki o godzinie 18:00. W dzisiejszym odcinku język […]