Zamknij
Menu
Święta,  04/04/15

Pesach 5775

Pesach5775

W miesiącu Nisan, który jest nie tylko głową wszystkich miesięcy, ale też początek wiosny – awiw
אביב dostajemy czas na nowe rozpoczęcie.

Człowiek niestety próbuje coś nowego by po raz kolejny zostać załamany. Może nadszedł już czas poszukać po co naprawdę tu jesteśmy. W nisan świętujemy, że możemy zrobić to nowe rozpoczęcie. Sam miesiąc miesiąc nisan jest stworzony przez literę hej. Jest to jedyna litera, która nie zawiera w sobie tuma (zamknięcie) – nie można jej wypowiedzieć w taki sposób, że wychodzi ślina.
Dla przypomnienia
Wszystkie 22 litery posłużyły: alef mem i szin do stworzenia świata, alef  na powietrze, mem dla wody a szin dla ognia.  Ziemi nie ma w tym opisie bo ona stanowi ten materiał. Siedem pozostałych liter, to litery które posłużyły do stworzenia wszystkich planet. Pozostało 12 liter do stworzenia każdego miesiąca.
W Pesach najważniejsze jest Macot, ale dlaczego jest to takie ważne. Dla chleba i macot potrzeba dokłądnie tych samych składników czyli mąki i wody, czemu więc jeden okruszek chleba (chamec) jest taki szkodliwy? Jeśli taki okruszek wpadnie do garnka nie można tego nawet dać zwierzęciu – czemu? I dlaczego trzeba szukać tego ze świecą?
Chamec to jest jecer ra i dlatego poszukiwanie tego ma być w nas i z nas oczyszczone do samego końca, bo tylko w ten sposób upodobniamy się. Chamec to jest coś skiśniałe i sfermntowane, dokładnie jak powstaje chleb – poprzez fermentację drożdzy, któe dodajemy do mąki i wody. To samo dzieje się z nami. Maca przez cały czas jest obrabiana, nie daje się jej odpocząć, wałkuje się, miesza się ją,  aż do stanu, że nie ma w niej zmian i pod wpływem ciepła pieca staje się normalnym produktem.
Różnica pomiędzy chamec i macą jest więc taka, że maca jest obrabiana cały czas, a chamec (jecer ra) leży sobie bez żadnej pracy. To samo dzieje się z człowiekiem. Kiedy nie robi ze sobą nic, kwaśnieje. Zaczynają się złe myśli. Miesza się i myli. Leży i puchnie, bo samą macę można wiele sztuk poukładać w małym pudełeczku, a chleb czy rogaliki potrzebują już o wiele więcej miejsca.
Seder, który odbywa się w Pesach to porządek, czyli musimy zrobić porządek w sobie, zniwelować się, nawet przed takimi, przed którymi jest nam najciężej.
Przez cały miesiąc nisan powinniśmy zatem zrobić sobie porządek w sobie. Seder w sobie, bo w każdy dzień w tym miesiącu są skłądane ofiary czyli przybliżenia i jeśli uda nam się zrobić te przybliżenia, wchodzimy na drogę rozwoju, czyli po co tu naprawdę jesteśmy.
Chag Pesach Sameach!
Święta,  20/05/18

Wspólna podróż – Szawuot 5778

W sobotnią noc naród żydowski rozpocznie świętowanie Szawuot – Święta Tygodni – „Jom Matan Tora”. W tym dniu, ponad 3300 lat temu, naród żydowski stał u podnóża góry Synaj i doświadczył publicznego objawienia – jedynego w historii ludzkości. Usłyszeli Dziesięć Przykazań, fundament judaizmu, które zostały napisane na dwóch Tablicach Przymierza.

Video,  15/05/18

Język hebrajski#2 14.05.2018

Język hebrajski #2 to już druga lekcja języka hebrajskiego mojego autorstwa.  Na prośbę grupy subskrybentów zdecydowałam się rozpocząć cykl darmowych lekcji Języka Hebrajskiego. Przypuszczam, że w przyszłości część video będzie ewaluować i przekształcę ją w cykliczne spotkania online. Na lekcjach Języka Hebrajskiego spotykamy się co dwa tygodnie w poniedziałki o godzinie 18:00. W dzisiejszym odcinku język […]