Zamknij
Menu
Rozwój,  17/06/13

Samolubny umysł

Najbardziej męczącą i wykańczającą czynnością na świecie jest napełnianie mózgu, bowiem mózg to najbardziej samolubny organ naszego ciała. Jest on głównym odbiorcą energii w naszym ciele i to on w pierwszej kolejności uzupełnia swoje własne zapotrzebowanie i tylko resztę przekazuje do pozostałych organów.
Co gorsza mózg ten zawsze wychodzi z założenia, że już wszystko wie. Przeczytał już wszystko co kazali mu w szkole, zrozumiał już działanie wszystkich sił, myślał też, że o sobie już wszystko wie. Czy rzeczywiście wszystko już wie?
Przecież ciało człowieka składa się w 70% z wody, więc dlaczego jej nie widzimy?
A skąd wiemy, że świat wygląda tak jak myślimy, że wygląda? Czy widzieliśmy na własne oczy jak wygląda Saturn, albo jak poruszają się planety? Powiedzieli nam to w szkole i uznajemy, że tak jest, czyli to kwestia wiary w to co mówi nauczyciel. Wierzymy mu na słowo. Wobec tego uznajemy, że istnieje jeszcze coś takiego jak wiara. A to już zmienia postać rzeczy.
Przecież kiedyś ludzie myśleli i nauczali, że świat jest płaskim dyskiem, potem że Słońce krąży wokół Ziemi, a potem pojawił się Kopernik i wszystko się zmieniło. A co jeśli pojawi się kolejny Kopernik i powie, że Słońce wcale nie jest centrum galaktyki i wcale nie jest nieruchome lecz krąży wokół centrum galaktyki, a wszechświat nie jest jedyną istniejącą kapustą, w której robaczki próbują odgadnąć tajemnice życia i śmierci? Ciężko w to uwierzyć mimo, że nauka już dowiodła, że istnieje niezbadana siła, która wszystko wprawia w ruch.
Wszystko dlatego, że człowiek bardzo łatwo poddaje się manipulacjom rozumu, który ze swej natury jest egoistyczny i zawsze chce błyszczeć. Ustanawiamy go naszym przewodnikiem zamiast wykorzystać jako pomocnika na drodze do poznania prawdy. Z góry zakładamy, że to co wiemy to już wszystko, że poznaliśmy wszystko i złapaliśmy Boga za nogi, a kiedy dotykamy czegoś nowego nie potrafimy przyznać, że nie wiemy i nie rozumiemy, bo boimy się, że nazwą nas głupkiem. Wyśmieją nas i wyszydzą. W rzeczywistości to tylko maski, bo nasze pojmowanie świata jest ograniczone i nie możemy wiedzieć wszystkiego.
Lecz czy w ogóle chodzi o mądrość i wiedzę? Czy my w ogóle mamy choćby mgliste pojęcie o tym co to jest mądrość i wiedza? Przecież Kabaliści piszą „Mędrzec niech się nie szczyci swą mądrością”, a Tora podaje wiele przykładów na to, co się dzieje gdy człowiek szczyci się swoją mądrością. Korach zginął w czeluściach Szeolu, a Mojżesz i Aaron nie weszli do Kanaan. Mimo, że mieli wszystko chcieli czegoś więcej: chcieli  mieć sławę i swoje zdanie. To właśnie wywyższenie ziemskiego ponad boskie jest powodem tak dotkliwej kary. Człowiek musi zrozumieć, że chociaż znajduje się na szczycie piramidy to ponad nim jest Stwórca i to Stwórcy powinien służyć. Jedynie Stwórca wie wszystko, bo On to wszystko stworzył, On wprawia to w ruch. Stworzony należy do Stwórcy, Stwórca nie należy do nikogo, a ciało i rozum, które nam dał. dał nie po to by wykorzystywać je przeciw Niemu, lecz po to by osiągnąć Wyższy Świat – Świat Duchowy.

Audycje Radiowe,  16/07/18

Przekaz koncertowy nr1

Przekaz koncertowy nr1 to podcast audycji, która odbyła się w dniu 16 lipca 2018r. Audycja odbywa się na żywo w każdy poniedziałek o godzinie 18:00. Przekaz koncertowy nr1 W audycji prezentuję nagrania znanych izraelskich artystów w wersjach koncertowych. Audycja trwa godzinę ale czasami zdarza się, że przedłużam i tak też było  się w poniedziałek. Radio […]

Recenzje,  08/07/18

Omer Adam

Omer Adam urodził się w Mishmar Hashiva. Pochodzi z rodziny wyższych oficerów z Kaukazu. Jego ojciec, major Yaniv Adam, pełnił funkcję zastępcy dowódcy Sayeret, a  dziadek Omara – pułkownik Samuel Adams. Omer  Adam brał udział w siódmym sezonie „Idola” i został z niego usunięty  po tym jak bloger Omri Hayon ujawniła, że ​​mężczyzna sfałszował swój […]